فرش بافی در ایران سابقه ای طولانی دارد.پیشینه فرش به هزاره ۵ و۶ قبل از میلاد برمی گردد. اولین فرشی که توسط پروفسور رودنکو در کوه­های آلتایی در مرز مغولستان کشف شد نام پازیریک برآن نهادند که اکنون در موزه آرمیتانژ روسیه نگهداری می شود. در این فرش بسیار زیبا و با نقوشی بسیار  زیبا و رنگهای خیره کننده  دیده می شود.

قالی های ایرانی از دیرباز مورد توجه  مردم جهان بوده و هست.حدودا سه میلیون مترمربع فرش در ایران بافته می شود  که ۸۰ در صد آن به به کشورهای جهان صادر می شود.استفاده از مواد و مصالح مرغوب و اطلاعات کافی و لازم، ما را در حفظ این هنر زیبا در عین حال پردرآمد کمک می کند. نوآوری درهنر فرش از جمله  نو آوری در طراحی، بافت  می توان به فرش حجمی و دوروبافی  با طرح های فوق العاده زیبا و خیره کننده اشاره کرد.

دنیای طراحی فرش به یک منطقه و یک کشور و یک فرهنگ خلاصه نمیشود، بلکه این جهانی است از فرهنگ‌ها و سنتهای مختلف که هرکدام به طریقی در صحنه پهناور فرش به منصهٔ ظهور می‌رسند. نقوش و طرحهای قالی نه تنها زینت‌بخش خانه‌ها و تالارهاست بلکه روایت‌کنندهٔ داستانها و افسانه‌های ملی و دربردارندهٔ هنر، فرهنگ، سنت و آداب و رسوم یک منطقه است. بطور کلی میتوان گفت که نقش و نگارهای فرش زبان گویای یک فرش می‌باشند و بدون آنها فرش مرده است.

مرمت فرش در گذشته به عنوان یک هنر اهمیت داده نمی شد. داشتن دقت و تجربه در رفو گری و مرمت قالی برای متخصصان این رشته یک امر الزامی است. رفوگری و مرمت قالی مرحله‌ای کاملاً تخصصی و عملی است که یک رفوگر با تجربه چون یک هنرمند می‌تواند فرش ناقص و خراب شده‌ای را از نو بسازد.

اطلاعات دوره

سطح: مقدماتی

دسته بندی ها :

مربی دوره

گروه هوانوردی گروه هوانوردی Author

آموزش رایگان

FREE
دسته‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!